Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu ne yapar?

Yaşam koçu, kişiyi mevcut durumundan ideal durumuna taşır. Bu süreçte danışana doğru ve güçlü sorular sorarak, ona ayna olurken, dünyaca ünlü ve de başarı sağlamış teknikleri de uygulayarak hedeflerine giden yolda yol arkadaşlığı yapar.

Yaşam Koçluğu ne işe yarıyor?

Her insanın hayatında mutlaka yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Her gün yaşanan bu sıkıntılar insanları ciddi anlamda bunaltır ve yorar. Yakından incelediğimizde yaşanan sıkıntıların kişinin kendisinden kaynaklandığını anlarız. Evet, yanlış okumadınız yaşadığınız her sıkıntı sizin olaylara karşı bakış açınız ve yaklaşımınızdan kaynaklanmaktadır. Ve içinden çıkamadığınız bu sorunlarınızın cevapları aslında içinizdedir ve koçunuz işte tamda bu noktada, çıkış yolları bulmanızı sağlar.

Yaşam Koçu olmadan hayatımı düzene sokamaz mıyım?

Hayatınızda ters giden bir şeyler varsa bunları değiştirmek için mutlaka üzerinde çalışmaya ve destek almaya ihtiyacınız vardır. Çünkü yaşadığımız hayatı gerek yoğunluk gerekse alışkanlıklar açısından değerlendirildiğimizde her ikisinin de bizi çepeçevre sardığını fark ederiz. O yüzden tek başımıza bunları aşmamız imkansız olmasa da çok zordur. Bunu belki tek başınıza yapabilirsiniz fakat bu hem daha fazla zamanınızı alır hem de tam olarak yoğunlaşma açısından eksiklik yaşamanıza neden olur.

Değişim insanların cesaret edemediği, adapte olmakta zorlandığı ve pekte tercih etmediği durumlardır. Değişime odaklanmak cesaret ve özgüven ister. Bu değişim sizin hayaliniz olsa bile, uzaktan bakmayı tercih edebilirsiniz. Bu durum korkaklıktan değil, sadece içinizde bir şeylerin eksikliğini yaşadığınızdan dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi noktaların üstesinden gelmek için Yaşam Koçundan yardım alabilirsiniz. Sizi değişime motive edecek olan şey, yine sizden başkası değildir. Sadece bunu keşfetmek ve bunun için cesaretle bir adım atmanız yeterli olacaktır.

Program ne kadar sürüyor?

Bu durum kişinin ihtiyaç ve hedeflerine bağlı olarak farklılık gösterir. Seanslar 4-8-12-24 seans şeklinde değişmektedir. Genel olarak öngörülen süre dört ay olmakla beraber ihtiyaç hissettiğinizde dört aydan sonra da birlikte çalışmaya devam edebiliyoruz. Bu tamamen size bağlı olan bir durumdur.

Ben çok yoğun bir insanım bu çalışmalara ayıracak zamanı nereden bulacağım? Programın işleyiş şekli nedir?

Sizinle yapacağımız ön görüşmeden sonra mutabık kalmamız dahilinde karşılıklı imzalayacağımız sözleşme ve hesaba yatırılan paranın ardından belirleyeceğimiz gün ve saatte koçluk hizmetine başlayacağız. Bu program bir araya gelerek olabileceği gibi telefon, Skype veya diğer iletişim araçlarıyla da gerçekleşebilir. İletişim seçenekleri, yoğun iş stresinin ardından yaşanacak trafik sıkıntısını da ortadan kaldıracaktır.

Koçluk programının başarı garantisi var mı?

Evet, hem de % 100. Bu tamamen sizin elinizdedir. Eğer başarmak isterseniz çözümlenemeyecek hiçbir konu yoktur. Başarı sizin seçiminizdir.

Yaptığımız programa uymazsam ne olur?

Çalışmamızda ilerleme kaydedebilmek için en önemli unsur belirlenen programa birebir uymaktır. Zaten bunu başlangıçta yapacağımız sözleşmede kabul ediyorsunuz. Taahhütleri yerine getirmediğiniz taktirde çalışmamız mevcut ay bitiminde sonlandırılır. Çünkü üzerinde çalışılmayan program ne bize ne de size fayda sağlar.

Hayatımdaki her şeyi Yaşam Koçumla paylaşmam ne kadar doğru olur?

Öncelikle Yaşam Koçunuza güvenmelisiniz. Bilmelisiniz ki; Yaşam Koçunuz sizin hayatınızı, sizin istediğiniz şekilde düzene koymanız konusunda size yardımcı olur. Hayatınızdaki pürüzleri çözümlemek adına her şeyi kendisiyle paylaşabilirsiniz. Yaşam Koçunuz sizin paylaştığınız bilgileri bir başkasına anlatmama konusunda taahhütte bulunacaktır. Buna rağmen eğer Yaşam Koçunuza güvenmiyorsanız yapılacak çalışma verimsiz olacak ve işe yaramayacaktır.

Çalışmaya başladıktan sonra adaptasyon süreci nasıl işleyecek?

Rahatsızlık duyduğunuz veya değiştirmek istediğiniz konular üzerinde çalışırken her şeyi kendi istediğiniz şekilde düzenleyeceğinizden, düzeninizin zamanla istediğiniz şekle geldiğini göreceksiniz. Ayrıca her seanstan sonra, kendinizde ve yaşantınızda bir şeylerin değişmeye başladığını rahatlıkla gözlemleyebileceksiniz. Ve en önemlisi çalışmalarımızın sonunda kendinizi istediğiniz, hedeflediğiniz veya özlem duyduğunuz hayallerinizi yaşıyorken bulacaksınız. Bu da hayatınızı dengede tutup, sizi daha mutlu, huzurlu ve başarılı kılacaktır.